Ankara
ANKARA
Türkiye'nin başkenti ve yaklaşık 5 milyon nüfusu ile ülkenin ikinci büyük metropolü olan Ankara'dayız. Kurtuluş Savaşı sırasında Mustafa Kemal Atatürk tarafından başkent olarak seçilen Ankara, cumhuriyetin en derin izlerini taşımaktadır. Tarih boyunca birçok devlete ev sahipliği yapan Ankara'nın sosyal yapısıda oldukça çeşitlidir.

Şehir merkezine 28 kilometre uzaklıkta olan Esenboğa Havalimanı'ndan şehre ulaşmak biraz zor ve maliyetli. Neyse ki ekonomik ve kolay ulaşımın adresi PROGO, sizi buradada yalnız bırakmadı:) Uçuş saatlerinize göre yapacağınız araç rezervasyonu sonrası dilediğiniz yere kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ankara'ya gidiyorsanız eğer ilk uğramanız gereken yer, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün mezarı Anıtkabir olmalı. 1943 yılında sonuçlanan Atatürk'ün anıt mezarı için Prof. Emin Onat ve Doç. Orhan Arden'in projelerinin uygulanmasına karar verilmiş. Projeye göre Barış Parkı ve Anıt Bloku olarak isimlendirilen iki bloktan oluşmaktadır.

Kurtuluş Savaşı Müzesi; İlk TBMM binası olan yapı, 1961 yılından beri müze olarak kullanılmaktadır.

Cumhuriyet Müzesi; İlk başta Cumhuriyet Halk Fırkası'nın binası olarak tasarlanmış ancak meclis binası yetersiz kalınca bir süreliğine TBMM için kullanılmıştır. Cumhuriyet Müzesi 1981 yılından itibaren ise müze olarak hizmet vermektedir.

Resim Heykel Müzesi; 19.yüzyıldan günümüze kadar uzanan önemli Türk resim ve heykel örneklerinin sergilendiği müze, sanatseverlerin ilgisini çekmektedir.

Ankara'ya tepeden bakıp, şehri izlemek isteyenlerin adresi Atakule'ye mutlaka gitmelisiniz.